Soru:
Bir LiPo paketinin depolama kapasitesine boşaltılmadan önce tamamen şarj edilmiş olarak tutulabileceği güvenli süre nedir?
Michał Trybus
2020-04-15 01:31:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Quadkopterlerde kullanılanlar gibi, yüksek deşarj akımına sahip LiPo pillerin tam şarjlı olarak harcadıkları toplam süreye bağlı olarak kapasite / performans / uzun ömürlülüğündeki gerçek düşüşü gösteren herhangi bir araştırma var mı? Belki bir süre şarj edildikten sonra meydana gelmeye başlayan ve kaçınılması gereken bazı kimyasal süreçler vardır ve bunların zararlı olmaya başlaması ölçülebilir veya hesaplanabilir ...

Hangi pratik kural ( bilimsel olarak desteklenmeli veya en azından eğitimli bir tahmin olabilir) çok aşırı olmadan pilleri iyi durumda tutmayı varsayabilir miyiz?

Iki yanıtlar:
Hannes Hultergård
2020-04-15 01:36:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pili olabildiğince az tam şarjlı olarak saklamalısınız; birkaç gün muhtemelen iyidir, ancak bir haftaya veya daha uzun bir süreye yaklaştığında, sağlığın bozulduğunu görmeye başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, çalışmayı durduracağı kesin bir sınır yoktur, bu yüzden benim tavsiyem onu ​​kullanacağınız zaman şarj etmeniz ve işiniz bittiğinde 3,8 V / hücreye şarj etmeniz / boşaltmanızdır.

Oda sıcaklığında tam dolu olan bir pil, bir yıl içinde kapasitesinin yaklaşık% 20'sini kaybeder. 60 santigrat derecede oturan bir pil, yalnızca 3 ayda kapasitesinin% 40'ını kaybeder.

https://brushlesswhoop.com/storing-fully-charged-lipo-batteries /

Genelde yapmaya çalıştığım şey gibi görünüyor, ancak bazen başarısız oluyor. 2 günlük başparmak kuralı sınırını kendim gördüm. Yine de bazı kaynaklar çok daha uzun sınırlar önermektedir. Sadece güvenli tarafta olmak için, muhtemelen ayda% 1 depolama ile karşılaştırıldığında% 20 / yr (Robin Bennett'in cevabına bakın) düşündüğüm kadar kötü görünmese de, muhtemelen daha düşük olanlara bağlı kalırım ...
Robin Bennett
2020-04-15 01:50:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

4-max (Birleşik Krallık pil tedarikçisi), 1 ayın üzerindeki her şey için depolama şarjı önerir:

LiPo hücrelerinizi uzun bir süre (1 aydan fazla) saklamayı planlıyorsanız, boşaltın normalde yaptığınız gibi. Ardından bunları hücre başına yalnızca 3,80V / 3,85V ile şarj edin.

https://www.4-max.co.uk/pdf/prolong-life-lipo.pdfBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...