Soru:
Daha geniş ve daha uzun statorlu fırçasız bir motor arasındaki performans farkı nedir?
Jacob B
2020-04-26 09:02:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Drone motor endüstrisinde, fırçasız motorların stator boyutlarında birçok varyasyon vardır. Benzer stator hacmine sahip ancak biri daha geniş ve diğeri daha uzun olan birkaç motor var. Daha geniş statorlu bir drone motoru ile benzer bir stator hacmine sahip daha uzun bir statoru olan bir drone motoru arasındaki doğal performans farklılıkları nelerdir? Stator şekli, kullanması gereken desteği etkiler mi?

Hah, bu tam bir tartışma: https://intofpv.com/t-how-does-stator-diameter-height-affects-motor-torque-power
Peki, sormayı düşündüğüm 2 soru bu! ;-)
Iki yanıtlar:
ipaq3115
2020-04-27 23:13:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cevap basittir "daha fazla genişlik, daha fazla torka eşittir".

Daha fazla tork, daha yüksek hatveli veya daha büyük çaplı bir pervaneyi etkili bir şekilde kullanmanıza izin verir. Aynı boyuttaki pervane göz önüne alındığında, onu daha fazla verimlilikle yönlendirecektir. Eklenen tork, pervanenin daha hızlı dönmesini veya yavaşlamasını sağlar; bu da, çubuk girdilerinize daha hızlı ve doğru yanıt verebildiği için daha iyi bir uçan dörtlü sağlar.

Miniquad topluluğunda, bunun nedeni budur. Birçok serbest stil pilotu, yarışçılara kıyasla 5 "pervane üzerinde daha geniş motorlara yöneliyor. Tepki verme şekline bağlı olarak daha yüksek seviyede pürüzsüzlük sağlıyor.

Daha genişliğin bir başka etkisi de özellikle büyük teknelerde daha fazla verimliliktir. Bunlar uçuş süresini hedefliyor. Çok geniş motorlara sahip çok sayıda büyük (15 "veya daha büyük) pervaneli quadcopter'lar göreceksiniz. Örneğin 5010 stator boyutu. Burada hedef genellikle yüksek performans değildir, bu nedenle daha geniş bir stator, büyük pervaneyi ihtiyaç duymadıkları fazla ağırlık ve güç olmadan sürmelerine olanak tanır.

Oscar Liang'ın da iyi bir Burada farklı motor stator boyutlarının kısa açıklaması

Bu, yıllar önce bahsettiğim 5010 motorlarla yaptığım bir dayanıklılık dörtlüsü. Size çok geniş bir motorun ölçeği ve kullanımları hakkında bir fikir vermek için.

Old endurance quadcopter build

Tehllama
2020-04-29 00:03:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu tartışmayı basitleştirmek için, bu motorlar için tek bir boyut sınıfına odaklanmak en kolayıdır - 3,5-6 g pervanelerde (5 "-6") 22XX-24XX motorlar. Pillerin ve pervanelerin etkilerini bu değişikliklerle uyumlu olarak ayırmak da inanılmaz derecede zordur.

Genel olarak daha geniş stator daha fazla anlık tork üretebilir ve küçük bir süre içinde orantılı olarak daha büyük bir başlangıç ​​RPM değişikliği oluşturabilir. Bu, genellikle FC-> ESC tarafından komut verilen değişikliklere yanıt olarak daha hızlı itme değişiklikleri ile sonuçlanır. Çoğu pervanenin bağıl verimlilik eğrisi (pil tepkisi hesaba katıldığında), benzer bir stator hacmi için, daha geniş ve daha kısa bir motorun, daha dar ve daha uzun bir stator ile karşılaştırıldığında düşük-orta gaz aralığında en verimli itme gücünü üreteceği anlamına gelir. Daha yüksek RPM'de, daha uzun statorlar daha fazla verimliliği koruma eğilimindedir; bu, pil sınırlamaları dahil olduğunda, daha yüksek RPM aralıklarında tork tepkisi için boşluğu etkin bir şekilde kapatan daha büyük bir genel itme olduğu anlamına gelir ve neden bunu 'tork' terimleriyle basitleştirmenin çoğu zaman olduğu anlamına gelir. yanıltıcı.

Bu yanıtı değiştirmenin çeşitli geçici çözümleri vardır - daha yüksek voltajlı piller belirlemek ve mevcut gücün daha azını kullanmak bu farklılıkların çoğunu karşılayabilir çünkü daha yüksek giriş voltajı herhangi bir motor için mevcut anlık tork miktarını artırır

Genel olarak, hangi pervanelerin özel olarak boyutlandırılmış statorlarla en iyi eşleştiğini tartışırken, kişisel deneyimlerime göre, pervaneler daha fazla e akor (daha kalın bıçaklar) mükemmel yanıt verir ve daha geniş statörlerle (ör. 2306.5 ve HQ V2S sahne), daha büyük RPM deltaları aracılığıyla yanıt veren daha dar akor destekleri, iyi bir kontrol hissi elde etmek için daha uzun statörlerle (örneğin Gemfan / TMotor destekleriyle 2207) daha tutarlı yanıtlar üretme eğilimindedir.

Bu tartışmayı, & motor boyutunun diğer pervaneleri yelpazesine genişleterek, bu eğilimler devam etmektedir, ancak çoğu zaman diğer faktörler daha önemli hale gelebilir (çok hafif 65mm-3 "kurulumlarda, pil performansı ve FC yanıtı daha büyük bir rol oynayabilir. 7 "ve daha büyük dörtlülerde, pervane ağırlığındaki / aralık / akor / duyarlılıktaki daha geniş varyans, statorların farklı sonuçlarla büyük ölçüde değişebileceği, ancak neyin işe yaradığında önemli bir örtüşme olacağı anlamına gelir (örneğin, 2212 ve 2806.5 motorlar farklı stator boyutlarına rağmen aynı aksesuarı kullanmak. Amaçlanan RPM aralığına bağlı olarak, çoğu zaman daha geniş statorların% 30-60 gaz kelebeği aralığına yakın büyük bir verimlilik 'tümsek' eğilimi onların yararına olur. Benzer şekilde, yarış teknelerinde Gaz kelebeği yüzdesi histogramının genellikle% 50-80 aralığında olduğu yerlerde, 7-8 mm yüksekliğindeki statorlar (veya makro kadranlar için daha uzun) en iyi performansı gösterme eğilimindedir.

Aslında daha geniş statorların RPM'lerde daha hızlı anlık değişiklikler ürettiğini doğru bulamadım, aslında deneysel veriler bunun tersini gösteriyor gibi görünüyor. Küçük ölçekli İHA'larda uğraştığımız nispeten küçük boyut aralıklarında, fark önemsizdir ve toplam stator hacmi, torku tanımlamada çok daha büyük bir rol oynar. Bir dizi motorda gerçek RPM değişikliklerini gösteren bazı gerçek veriler ve grafikler ile yakında bir cevap göndermeye çalışacağım.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...