Soru:
Quadcopter çerçeve için karbon fibere iyi bir alternatif nedir?
Himanshu Mahara
2020-04-29 02:30:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

DIY bir quadcopter yapıyorum ve çerçevesi için güçlü ve hafif bir malzemeye ihtiyacım var.

Bulunduğum bölgede karbon fiber mevcut değil. Alüminyumu denedim ama çok yumuşak ve bu yüzden tamire ihtiyacı var. Hangi alternatifler önerilir?

Burada hangi boyutta çerçeveden bahsediyoruz? 5 ", daha küçük, daha büyük?
Ne tür bir drone inşa ettiğinizi genişletmeniz faydalı olacaktır.
"Alüminyumu denedim ama çok yumuşak" - alüminyumun alüminyum olmadığını unutmayın. Yaygın olarak kullanılan tüm metaller aslında alaşımlardır ve "alüminyum" dediğimizde, bu gerçekten sadece Al'ın ana bileşen olduğu anlamına gelir. Ancak uçak sınıfı alüminyum alaşımı, örneğin; yemek paketleme. Bunu çoğunlukla hem karbon hem de Al-alaşımlı versiyonlarda daha iyi modellerin mevcut olduğu ve malzemeler arasındaki farkların gerçekten o kadar büyük olmadığı dağ bisikletlerinden biliyorum.
Yedi yanıtlar:
FlashCactus
2020-04-29 03:21:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hem güçlü hem de hafif malzemeler söz konusu olduğunda, karbon fiberin kral olduğu gerçeği inkar edilemez. Performans arıyorsanız, bunun etrafında bir yol yok. Ancak performans dünyadaki en önemli şey değilse ... Pek çok seçenek var.

Bunları listelemeye başlamadan önce, tüm karelerin kırıldığını . Bazıları diğerlerinden daha kolay kırılır, ancak kırılmaz bir çerçeveye sahip olamazsınız. Soru, kırıldığında onu nasıl tamir edeceğinizdir ve cevabı malzemeye bağlıdır.

 • Plastik çerçeveler aslında çok popüler sadece onlarca gram ağırlığındaki mikro boyutlu quadcopterlerde. Bu çerçeveler genellikle düz olmayan bir şekle, pervanelere ve bunlara yerleşik diğer özelliklere sahiptir. Bunların bir alt kümesi olan 3D baskılı çerçeveler, daha büyük boyutlardaki DIY tasarımlarında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır ve 3D yazdırılan her şey gibi, diğer malzemelere geçmeden önce tasarımınızı prototiplemenin iyi bir yoludur. Performansın bir sorun olmadığı bazı durumlarda (örneğin, ana odak noktanız, o sırada uçuş süresinin veya aralığının önemli olmadığı algoritmaları test etmek için bir platforma sahipseniz veya sadece bir tasarımla oynamak istiyorsanız) 3D yazdırılmış bir çerçeveden asla geçmeyin. Bunlar diğer malzemelere kıyasla ağır ve / veya kırılgan olma eğilimindeyken, bazı istisnai derecede hafif tasarımlar vardır ve amaçlanan uygulamalara bağlı olarak, dayanıklılık bir sorun olmayabilir. Ayrıca, bunlardan birini bozarsanız, her zaman yeni bir tane yazdırabilirsiniz.
 • Ahşap ve metal / fiberglas , KK2 / Naze döneminden kalma "oldschool", büyük (8 "+) DIY drone'ların temelidir. Drone büyüdükçe, daha ağır çerçeveler onu engelleme eğilimindedir daha az ve herhangi bir çarpışma, kol ne olursa olsun, sadece drone'nun ağırlığından dolayı bir kolu kolayca kırabilir. Dolayısıyla, bu tür bir tasarım tamir edilebilirliğe odaklanır: bir kişi atölyesinde kolayca onlarca tahta kol yapabilir. Çok ucuza ve kırıldıklarında onları değiştirin.Potansiyel olarak, daha küçük bir ahşap çerçeve yapmayı deneyebilirsiniz, ancak bu noktada hafiflik önemli hale gelir, bu yüzden yaparsanız daha hafif ahşaplara, hatta balsa'ya bağlı kalmanızı tavsiye ederim.
  • Tam metal çerçeveler de duyulmamış bir şey değildir; Alüminyum ve titanyum havacılıkta yaygın olarak kabul gören yapı malzemeleridir ve aslında ahşaptan daha iyi performansa sahip olma eğilimindedir. Tüpler / diğer düz olmayanlar kullanmanız gerekecek yine de şekillerde olabilir.
  • Karbon elyafı dışlamış olsanız bile, özellikle CNC işleme düz tabakalardan çerçeveler. Şeritler ve borular gibi önceden hazırlanmış karbon fiber elemanlar, çevrimiçi olarak sipariş edilebilir ve temel aletler kullanılarak kolayca çalışılabilir. Günümüzde birçok büyük insansız hava aracı, eski ahşap / metal insansız hava araçlarıyla aynı temel teknolojiler kullanılarak üretiliyor, ancak kollar ahşap plakalar yerine karbon fiber tüplerden yapılmış. Büyük bir drone yapıyorsanız, bu çok uygun ancak yüksek performanslı bir seçenektir.
 • Son olarak, Saf fiberglas kompozit . Cam elyaf kompozitler, karbon fiber muadillerinden önemli ölçüde daha az serttir ve aynı zamanda daha ağırdır, ancak performans tasarımlarında bile birkaç niş kullanım vardır.
  • Bunlardan ilki, ne ağırlık ne de akrobasi performansı umurunda olmayan çok büyük dronlardır. Burada, cam elyafı üretecek tesisleriniz varsa parlayabilir. Bununla birlikte, çok büyük bir drone yapıyorsanız, çerçeve muhtemelen maliyetinin çok küçük bir kısmı olacaktır, bu nedenle özel bir karbon tasarımı sipariş edebilirsiniz (veya önceki seçenek gibi önceden hazırlanmış karbon parçaları kullanabilirsiniz).
  • Ancak daha ilginç olan seçenek, çerçevenin yalnızca yapısal bir bileşen olmadığı, aynı zamanda dronun uçması için gereken tüm elektronikleri de taşıdığı bir PCB çerçevesi . Bu teknik kullanılarak fevkalade hafif bazı tasarımlar yapılmıştır: Cam elyafın kendisi karbondan daha ağır olsa da, tasarım, aksi takdirde üstte taşınacak olan diğer PCB ve kablolama ağırlığını ortadan kaldırarak bunu telafi eder. geleneksel bir tasarımda çerçeve. Sportif uçuş için ideal olmasa da, bu, uzun menzilli / uzun uçuş süreli otonom tasarım için mükemmel bir seçenektir ... eğer PCB'yi yerleştirebilirseniz, bileşenlerin tümü (uçuş kontrolörü, ESC'ler, vTX, vb.) Entegre edilmelidir.

İlham için bazı örnekler:

Plastik çerçeveler

Fırçalanmış mikro quadcopter ( küçük boğmaca) kalıplanmış plastik çerçeveli: Cockroach whoop

2 "kalıplı çerçeveli fırçasız helikopter: GTR239

3D baskılı çerçeveli fırçasız dörtgenler: 3dp brushless 2 3dp brushless

Katlanabilir fırçalanmış 3D baskılı çerçeve: Foldable 3dp

Ahşap / metal ev yapımı çerçeveler:

KK2 / Naze döneminin tipik tamamen ahşap H çerçeveleri: Wooden H frame Wooden H quad alternative wooden H in flight

Metal / plastik orta plakalı ve ahşap kollu klasik X çerçeve: Wooden X

Çok basit ahşap X çerçeve: simple wooden X

Lazerle kesilmiş ahşap çerçeveli küçük drone: Flone

Metalli çerçeve kollar: metal arm frame

Tam metal çerçeve: metal frame

H çerçeve o 3B yazdırılmış braketleri bir arada tutan f karbon tüp: Carbon H

Cam elyaf çerçeveler

Kalıplanmış fiberglas tricopter: Molded fiberglass tricopter

PCB çerçeveler: ardubee overview ardubee bare ardubee weight

İyi cevap! Ayrıca, çerçeve naylon (PA-12) veya karbon takviyeli naylon (bazen NylonX markalı) yazdırıyorsanız, muhtemelen en iyi seçenek olduğunu da ekleyeceğim. Yine de aşırı derecede hidroskopik oldukları için başa çıkılması gereken bir acıdır.
Drones and Whatnot
2020-04-29 03:13:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu, ne tür bir gövde inşa etmek istediğinize, ne büyüklükte olduğuna ve onunla ne yapmayı düşündüğünüze bağlıdır.

İlk DIY drone'lar genellikle kalıplanmış plastik kullandı, örneğin son derece popüler DJI Flamewheel . DJI Phantom gibi birçok kamera insansız hava aracı, günümüzde hala bu plastik yapıyı kullanıyor.

Uçak gövdelerini ahşaptan yapmak da oldukça yaygındı.

Ancak, daha yakın zamanlarda Yıllar geçtikçe karbon fiber ağırlık, güç ve fiyat açısından altın standart haline geldi.

Tiny Whoops gibi daha küçük dronlar ve oyuncak sınıfı dörtlüler, çoğu zaman sahip olmadıkları için plastik kullanmaya devam edebilir. Bir çarpışma sırasında plastik çerçeveleri kıracak kütle ve yeterli hızda bir çarpışmanın uçak gövdenizi tahrip etme riskiyle karşı karşıya iseniz, kalıplanmış plastik iyi bir seçenek olabilir ).

Alüminyumu denediğinizi söylüyorsunuz, ancak yapılması gereken önemli bir ayrım var. İnce alüminyum levhalar oldukça yumuşak olabilir, ancak alüminyum ekstrüzyon veya dikdörtgen bir alüminyum boru (veya motorları monte etmenin bir yolunu bulabilirseniz dairesel bir alüminyum boru) muhtemelen düşük etkili faaliyetler için yeterli gücü sağlayacaktır.

Elbette, uçak iskeletinizi ahşaptan inşa edebilirsiniz, ancak yeterince hafif ve sağlam bir ahşap bulmak zor olabilir.

Banggood ve Hobbyking gibi şirketler karbon taşıyor ve çoğuna sevk ediyor. dünyanın; Bunları denemediyseniz onlara bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Modern uçuş kontrolörlerinin neredeyse her şeyi (tahnitçi kedi de dahil olmak üzere - bu gerçek) uçmak için filtrelemeye sahip olduğunu da unutmamak gerekir.

ctzsnooze
2020-04-29 06:28:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Polikarbonat çerçeveler oldukça iyi çalışabilir, ancak daha fazla esneyecektir. Onlardan çok yaptım ve yerel olarak otopark yarışlarında çok fazla uçuş zamanı alıyorlar.

Duncan Drake
2020-04-29 17:53:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ne tür bir quadcopter yapmak istediğinizi bilmek gerçekten faydalı olacaktır.
Birkaç quadcopter ve bir octocopter yaptım, ancak bunların tümü yarış değil hava fotoğrafçılığı amacıyla. Her zaman alüminyum çerçeveler kullanılır. İşte nedeni.

Bol ve ucuz bulunabilirlik. Çoğu DIY mağazasında kollar için gereken 10 mm'lik kare kesitli tüpler bulunur. 1 metrelik parça için fiyat 2 euro'nun altındaydı. Bol miktarda satın aldım.

Alüminyumu denedim ama çok yumuşak ve bu yüzden onarılması gerekiyor

Gerçekten de çarpışma durumunda. Ve bu alüminyum için bir artı. Bir çarpışma durumunda bükülür. Bu, vuruşun enerjisinin bir kısmının bir alüminyum çerçeve tarafından emileceği anlamına gelir. Oysa sert bir çerçevede enerjinin çoğunun değerli elektronik cihazlara aktarılma riskini alırsınız. Bu amaçla, elektroniği tutan plakanın altına girmeden hemen önce kollarımda delikler açarak biraz zayıflatıyorum. Bir çarpışmadan sonra yırtık kolu atıp yerine yenisini takarsınız. Çünkü biliyorsunuz, ucuz.

Öte yandan alüminyum, akrobasi durumunda bile uçuş için oldukça serttir.
Önerilen diğer malzemelerin çoğu (ahşaplar, plastikler) pek uygun değildir katı olarak. Bu muhtemelen uçuş sırasında kollarınızın titremesine ve genel olarak daha az dengeli bir uçak gövdesine yol açacaktır. Normalde, elektroniği tutan plaka için ahşap kullanırım (titreşimleri olabildiğince azaltmak için sönümleyicilerle tutturun) ve kamera gimbali.

Schome1
2020-04-29 17:23:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Karbon fiber çerçeveler popüler olmadan önce, çerçevelerimi ahşapla oluşturuyordum. Bu, etrafta dolaşmak için oldukça işe yaradı, ancak bir yarış uçağı yapıyorsanız, karbon en iyi seçeneğinizdir. Karbon elde edemiyorsanız, katmanlı olduğu için kontrplağı deneyin ve katmanlar biraz daha dayanıklılık katacaktır. Kalınlığı değişen hobi sınıfı kontrplaktan bahsediyorum.

WormBurner
2020-05-06 02:28:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uygulamanıza bağlı olarak, fiberglas kaplamalı ahşap çerçeve bir seçenek olabilir. Birçok balsa ahşap r / c uçağı ve planörün kanat orta bölümü fiberglas ve epoksi ile sarılmıştır. Doğru yapıldığında, mütevazı bir kilo alımı için inanılmaz derecede güçlüdür. Açıkçası, bu tüm durumlar için en iyi seçenek olmayacaktır, ancak bir göz atmaya değer olabilir.

Youtube'a ve aşina değilseniz bunu nasıl yapacağınızla ilgili olağan r / c forumlarına bakın.

Camille Goudeseune
2020-05-08 02:40:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bambu , maliyet dışında tüm özelliklerde karbon fiber çubuklara ve borulara şaşırtıcı derecede yakındır.
Daha karmaşık şekiller için çıkarılabilir bir mandrelin etrafına fiberglas kumaş sarın veya köpük gibi hafif bir çekirdek üzerinde (ekstra hafiflik için fiberglas sertleştikten sonra bile çözebilirsiniz).Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...