Soru:
LiPo pillere alternatifler
TheSimpliFire
2020-04-16 00:37:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

LiPo, yüksek deşarj oranı ve birim kütle başına enerjisi olarak tanımlanan yüksek özgül enerjisi (100 - 265 Wh / kg) nedeniyle genellikle pilin ilk tercihidir.

Bu ikisi açısından özellikleri, LiPo'ya en iyi alternatifler hangileridir?

LiPo pillerin neden ilk tercih olduğu ve temel özelliklerin nasıl ölçüldüğü konusunda tam olarak doğru değilsiniz. Bunun nasıl çözülmesi gerektiğinden tam olarak emin değilim, çünkü bu sorunun metninin topluluğa uyacağını düşünmüyorum, ancak sorunun ana noktası (örneğin RC uçaklar için çeşitli pil türlerini tartışmak) ) iyi bir soru, bu yüzden kapatılmamalı, düzenlerdim ama yazar olarak size kaba gelebilir, belki de yeniden ifade etmek için birlikte çalışabiliriz, böylece iyi bir referans soru olur. drones.SE gelecekte?
@FlashCactus Tamam, yine de fikir temelli olduğu için neden kapatıldığını anlamıyorum. Karşılaştırmaların öznel olarak değil * niceliksel olarak * yapılabilmesi için ağırlık / ömür özelliklerini seçtim.
Henüz kapanmadı (veya tekrar; sorunun kapanıp yeniden açılıp açılmadığını bilmiyorum.) Yanlış özellikleri seçmenizin nedeni, ağırlığın öncelikle pilin kapasitesine bağlı olmasıdır (yani enerji yoğunluğu, yani ne kadar Bir hücrenin gram başına depoladığı enerji daha önemlidir) ve yaşam süresi çok sayıda faktöre bağlıdır. Ayrıca, liposu seçmenin ana nedeni, yüksek enerji yoğunluğuna sahip tüm (çoğunlukla lityum bazlı) hücre tiplerinin en yüksek kullanılabilir boşaltma akımına sahip olmaları ve elektrikli uçakların __çok__ akım-aç olmasıdır.
Öyleyse sırasıyla "enerji yoğunluğu" ve "deşarj derinliği" daha uygun olur mu?
Enerji yoğunluğu ve deşarj hızı, ama evet.
Kafanızı karıştırdığım için özür dilerim, enerji-kütle için doğru terim _spesifik enerjidir, enerji yoğunluğu ise enerjinin hacme oranıdır. Cevabı araştırırken bunu öğrendim :)
Bilgi için teşekkürler @FlashCactus
üç yanıtlar:
Drones and Whatnot
2020-04-16 00:42:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pek çok insan uzun menzilli yapılarda Lityum İyon pil kullanmayı tercih ediyor.

Çok büyük kapasiteleri var ve bir quadcopter ile 20 dakikadan fazla uçuş yaptıklarını gördüm.

Başka amaçlar için sıklıkla kullanılmamalarının nedeni, mevcut çıkışlarının LiPo pillerden daha az olmasıdır.

Bu, uzun menzilli uçuş için iyi olmalarına rağmen, akrobasi ve yarış.

McCoy Pauley
2020-04-16 14:14:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ayrıca LiFePO / LiFe kimya pillerine de göz atın.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery

Bazı avantajlar şunlardır:

  • Gram başına daha fazla kapasite, yani daha hafif ağırlık
  • 1.500 - 2.000 döngü
  • Daha kararlı kimya, yine de tehlikeli ancak Li- Po
  • Neredeyse hiç "kendi kendine deşarj" yok, şarj olduktan haftalar sonra bile çalışmaya hazır
  • Yük altında üstün voltaj performansı
  • Biraz daha hızlı şarj süresi

Dezavantajları:

  • Bulması daha zor ve istediğiniz boyutlarda
  • Daha pahalı
  • LiFePo uyumlu pil şarj cihazı gerekli
mcenno
2020-04-16 14:39:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Li-Ion piller sorunludur çünkü FPV'nin uçması için gereken akımları sağlamazlar. Şu şemaya bir göz atın: https://batteryuniversity.com/learn/article/discharge_characteristics_li

Burada test edilen 3000 mAh'lik belirli bir hücrenin, bunun yaklaşık% 30'unu kaybettiğini söylüyor. 2C'de deşarj edildiğinde kapasite, yaklaşık 6A'ya karşılık gelir, ki bu FPV uçuşu açısından fazla değildir. Daha fazla akım çekerseniz, kayıp daha da büyük olacaktır. Bu aynı zamanda LiPo piller için de geçerlidir, ancak onlarca amper deşarj için yapılmıştır ve ilgili etki yalnızca, örneğin 30C deşarj oranlarında fark edilir şekilde kendini gösterecektir.

Bunu söyleyerek, yapabilirsiniz Li-Ion'u LiPo'dan çok daha düşük voltajlara, tipik olarak Lipos için tipik 3.5V yerine 3V'un biraz altına boşaltın (hücrelere zarar vermek veya kapasite kaybını kabul etmek istemediğiniz varsayılarak). Bu nedenle, helikopter uyarılarınızı / bipleyicilerinizi buna göre ayarlamanız gerekir. https://lygte-info.dk ve https://batteryuniversity.com adreslerindeki veri sayfaları ve mevcut deşarj grafikleri çoğunlukla 2,5V - 2,7V'nin altına düşmemeyi önerir, Hücrenin ömrüne ulaşılacaksa.

O zaman kilo sorun olur. Tipik bir 4S 1800 mAh LiPo yaklaşık 200 g ağırlığındadır, bu nedenle 9 mAh / g elde edersiniz. 2600 mAh ile Sony US18650VTC5A gibi modern bir yüksek akımlı Li-Ion 18650 hücre 48 g ağırlığındadır, bu nedenle 2600 mAh / (4 * 48g) = 13,5 mAh / g elde edersiniz. Şimdi, Li-Ion'u 10A ~ 4C'de boşalttığınız için (çok dikkatli uçarak!) Küçük bir kapasite kaybını hesaba katarsanız, muhtemelen 2200 mAh veya 11.5 mAh / g ile sonuçlanırsınız.

Bundan çıkmanın olası bir yolu, elbette, bir 4S2p paketi yapmak için daha fazla 18650 hücre kullanmaktır; bu, hücre başına deşarj oranının yarısı kadardır ve bu nedenle size yalnızca toplamda daha fazla kapasite sağlamaz (2 x 2600 mAh = 5200 mAh), ancak aynı zamanda nominal hücre kapasitesine de yaklaşırsınız çünkü boşalttığınız 10A, 4S1p paketinde olduğu gibi ~ 4C değil ~ 2C'dir. Ama yine de yanınızda 8 x 48 g = 384 g pil taşıyacaksınız ve bu muhtemelen 200 g'lık bir pilden çok daha yavaş hissedecektir.

Samsung INR 21700-40T (bu bir 18650 değil, ancak biraz daha büyük!) 4000 mAh kapasiteye sahiptir, 40A sağlayabilir ve 70g ağırlığındadır ve 4S1p paketine monte edildiğinde 4000 mAh / 280g = 14.3 mAh / g ile sonuçlanır. Bunu 20A'dan 3V'ye boşaltmak, 3300 mAh veya 11,8 mAh / g kapasite ile sonuçlanır. Bu, uzun menzilli bir helikopter için uygun bir seçenek olabilir.

Bu nedenle, Li-Ion piller LiPo'ya kıyasla muhtemelen en iyi ikinci seçenek olsa da, yarış veya akrobasi alanında rekabet edemezler, ancak daha iyi performans gösterebilirler. Uzun menzilli durumlarda LiPos.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...