Soru:
LiPo pil gücü maksimizasyonu
DragonflyRobotics
2020-08-12 22:55:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yaptığım bir drone için 3S1P 2.2A 50C pilim var. Şuna benzeyen bir şarj cihazım var:

enter image description here

https://www.alibaba.com/product-detail/ RC-B3-AC-Lipo-Battery-Charger_60812527463.html

İlk başta, pil yeniyken, 15-20 dakikalık zorlu bir uçuş süresi çektim ama şimdi sadece 6 aylar sonra, sadece 3 dakika alıyor! 5 saat kadar şarj ettim ve 12.48 volta ulaştı ki bu iyi ama şarj cihazının fazla akım vermediğini ve 12V'a ulaştığında şarjı durdurduğunu düşünüyorum. Bu sadece bir tahmin. Lütfen birisi bana bu konuda yardım edebilir. Fazla bir bütçem yok, bu yüzden daha fazla uçuş süresi elde etmenin güvenli bir yolu var mı, bunu duymaktan çok mutluyum!

Özellikler: Drone'um 4'lü bir F450 çerçeve A2212 100kv motorlar ve toplam 4lbs ağırlığındadır. Malzemelerim 1045 sahne ve 3S 30A ESC'lerim var! Bir Arduino'yu uçuş kontrolörü ve YMFC-AL aygıt yazılımı / kodu olarak kullanıyorum.

Bir cevap:
ifconfig
2020-08-12 23:38:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

TL;DR:

Muhtemelen yeni bir pil takımı almanız gerekiyor. Şimdiki piliniz büyük olasılıkla kullanım ömrünün sonunda.


Tahminimce piliniz çok eski ve kullanım ömrünün sonuna geldi. Tüm pillerin tam dolu kapasitesi ve uzatma uçuş süresi ile, tekrar tekrar şarj edilip boşaltıldığında zamanla azalır. Bu süreç, bazen çok motorlu uçuş için gerekli olduğu gibi, bataryadan büyük miktarlarda akım çekilerek hızlandırılır.

Batarya, düşmekte olan bataryanın ~ 12V noktasına ulaştıktan sonra yavaş şarj oranına ilişkin açıklamanız. 12V'de, bir 3S pil paketi ~ 4.0V / hücre'de oturuyor. Bu, şarj cihazının büyük olasılıkla paketteki 3 hücrenin voltajını eşitlemeye çalıştığı ve bunları yavaşça 4,2V / hücreye çıkardığı denge şarj aşamasına girdiği anlamına gelir.

Eskimiş piller alacak paketteki her bir hücrenin iç dirençleri ( genellikle paketteki her hücre için farklı oranlarda artan ) farklı olduğundan, terazi şarj aşamasında daha uzun sürer, bu da daha fazla enerji ve zaman sağlar bu, paketi tamamen dengelemek için kullanılmalıdır.

Bir LiPo Pilin Ömrünü Uzatmak için İpuçları

Gerçekten sıkı bir bütçeniz olmadığından bahsetmiş olsanız da, Muhtemelen bir sonraki pil paketlerinizi nasıl daha uzun süre kullanabileceğinizle ilgileniyorsunuz. Aşınmaya neden olan daha yaygın bazı şeyler şunlardır:

 • Sürekli ve en yüksek akım çekişi:

  Bu genellikle mükemmel bir fikirdir bir pilden aşırı miktarda akım çekmekten kaçınmak için. Tam gaz yumrukları eğlenceli ve harika sesler, ancak pilin bozulmasını hızlandırmaya katkıda bulunur, bu yüzden belki bunları sık sık yapmayın. :)

 • 4,2 V / hücre üzerinde şarj:

  LiPo piller, 4,20V / hücre'lik tam kapasitelerinin ötesinde şarj edilmemelidir. Kendiliğinden yanma riskini artırmanın yanı sıra, artan hücre voltajı, pilin bozulmasını hızlandıran pilin iç kısımlarına fazladan baskı uygular. LiPo'nun bazı spesifik varyantlarının, ~ 4,25V / hücre ile LiHv gibi daha yüksek tam kapasite voltajlarına sahip olduğu doğrudur, ancak LiPo hücrelerinin büyük çoğunluğu 4,20 V / hücre'den fazla şarj edilmemelidir.

 • Paketleri ~ 1/2 kapasitede (~ 3,7-2,8 V / hücre) uzun süre depolamamak:

  Aşırı şarja çok benzer Tam şarj seviyelerinin ötesinde LiPo piller, paketteki dahili gerilimi artırır, aynı durum, uzun bir süre boyunca daha düşük hücre voltajları için daha az ölçüde geçerlidir. LiPo pilleri ~ 1/2 kapasitede depolamanın ~ 3,7-3,8V / hücre anlamına gelen güvenli olduğu ve pilin uzun süre bozulmasını en aza indirmek için mutlu bir ortam olduğu genel olarak kabul edilir. Pillerinizi birkaç günden fazla uçurmamayı planlıyorsanız, pilinizi ~ 3,7-3,8 V / hücreye şarj etmek / boşaltmak için terazi şarj cihazınızda genellikle "depolama şarj programı" denen programı çalıştırmak iyi bir fikirdir. Ardından, uçmadan önce pillerinizi mümkün olduğu kadar çabuk şarj edin.

 • Bir paketi çok uzağa boşaltmak:

  Normal kullanımda, hücrelerden herhangi biri 3.0V / hücrenin altına düşerse bataryada kalıcı hasar oluşur. Daha önce bahsettiğim gibi, çoklu motorlar bataryalarımızdan çok şey talep etmelerine rağmen, uçuş sırasında ortalama hücre voltajını ~ 3.4-3.6V'un üzerinde tutmaya çalışmamız önemlidir. Bunun nedeni, LiPo pil hücre voltajlarının ~ 3.6V / hücre'nin altına oldukça hızlı düşmesidir ve bu nedenle, güvenli bir şekilde iniş şansını elde etmeden önce, herhangi bir hücre voltajının anlık olarak 3.0V'nin altına düşmesini önlemek için biraz marj tutmak önemlidir.

Bunların hepsi harika bilgiler ve kesinlikle bir sonraki pilimde kullanacağım, ancak pillerin 3 yıla kadar dayanabileceğini duydum. Herhangi bir gaz kelebeği delmedim ve en çok pilimi 10V'a kadar boşaltırım. Yani ne olduğunu bilmiyorum. Coud it, çünkü şarj cihazım güç kablosundan değil de yalnızca balans kablosundan şarj oluyor olabilir mi?
Pekala, pil aşınmasının en doğru ölçüsü, gerçekten "kötüye kullanım" ve şarj / boşaltma döngülerinin bir kombinasyonudur, yıllar cinsinden değil, yani bir pilin uzun süre dayanmasını sağlamanın yolları vardır (* örn. arabalar *), ancak çoklu motorlar, ağırlık ve karmaşıklık endişeleri nedeniyle bunun gerçekleşmesi için gerçekten doğru gereksinimlere sahip değildir.
3s pilde 10V ile bitmek, gerçek kırmızı çizgiye oldukça yakın olan ~ 3.3V / hücre ile bittiğiniz anlamına gelir.
* "Şarj cihazımın güç kablosundan değil, yalnızca balans kablosundan şarj olmasından olabilir mi" * - Hayır, sorun değil. Bunda yanlış bir şey yok.
Bu arada, @DragonflyRobotics, Cevabımdan memnunsanız lütfen kabul edin. :)
Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim.
Yardımcı olmaktan mutluluk duyarız, @DragonflyRobotics. :)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...