Soru:
Fırçasız motorlar, fırçalanmış motordaki 2 kabloya kıyasla neden 3 kabloya sahiptir?
Daniel Ballinger
2020-04-15 02:44:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Normal DC motorlara aşinayım, fırçalanmış motorlar öyle görünüyor. Sabit stator mıknatısları, mile bağlı rotor bobinleri ve bobinlere doğru zamanda bir komütatör aracılığıyla güç sağlayan iki fırçaları vardır. Fırçalara bağlı iki kablo aracılığıyla güç miktarını değiştirerek, motorun dönme hızını (az ya da çok) değiştirebilirim.

Yine de fırçasız motorların tipik olarak 3 giriş kablosu vardır. Hala bir bobin ve mıknatıs düzenlemesi görebiliyorum, ancak onu sürmek için neden 3 kabloya ve özel bir ESC'ye ihtiyaç duyuyor?

Bu soru, elektronik SE'de sorulmalıdır, https://electronics.stackexchange.com/
@KennSebesta Soruyu RC için fırçasız motor motorlarının avantajlarına dönüştürürsem, burada daha uygulanabilir olacağını düşünüyor musunuz?
Evet! Özellikle dronlarla ilişkilendirebilirseniz, o zaman oldukça alakalı hale gelir. Şu anda olduğu gibi, sorunuza cevap verecek en iyi kişiler elektronik uzmanlarıdır.
Iki yanıtlar:
Drones and Whatnot
2020-04-15 02:47:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Standart bir fırçalanmış motor, pozitif, negatif ve rotorun polaritesini değiştiren bir komütatöre sahiptir.

Tersine, fırçasız bir motorda üç dizi bobin bulunur. Bu bobinlere, (kalıcı mıknatıslar içeren) zili "çeken" bir dizi elektromanyetik kuvvet oluşturmak için belirli bir sırada enerji verilir.

Üç set bobin olduğu için, üç tel vardır - bir Her bir bobin seti için ayrı ayrı enerji verebilmeleri için.

ESC, bobinlerin enerjilendirildiği sırayı kontrol eden şeydir. This is an image I sourced from Pinterest to help explain

Diyagramın kaynağı: https://pin.it/QazfFbA
Esasen, fırçasız bir DC motor, üç fazlı bir AC motordur.
@gparyani evet, mükemmel bir özet! Teşekkürler.
ifconfig
2020-04-15 03:00:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

TL;DR:

Fırçalanmış DC motorlar, DC akımına ( + VCC ve Toprak ) ihtiyaç duydukları için iki kabloya sahipken, fırçasız motorlar daha karmaşık sürüş devresi gerektirirken Bunları çalıştırmak için AC akım gerekir.


Bazen dışarıdan benzer görünmesine rağmen, fırçalanmış DC motorların ve fırçasız DC motorların ( aka. BLDC motorlar ) işlevsel prensipleri şunlardır: oldukça farklı.

Fırçalanmış Motorlar

Bunlar, armatürün dönüşünün kırıldığı ve bobin boyunca akımın akış yönünü tersine çevirmeye devam eden pedlerle temas kurduğu fiziksel komutasyonla işlev görür. Bu mekanik süreç, motoru döndüren manyetik çekim ve itme döngüsünü sürdürür.

enter image description here

Fırçasız Motorlar

BLDC'ler ESC tarafından faz kaydırmalı bir AC dalga formu ile sürülen üç kablo kullanın. Her kablonun dalga biçimi diğer ikisinden 120 derece kaydırılır.

enter image description here

Bunun nedeni BLDC motorların gerçekten üç fazlı AC motorlar olmasıdır, her birinde genellikle faz başına birden fazla gerçek bobin bulunur. Motorun içinde, fazlar artan sırada bağlanır, örn. 1 2 3 1 2 3 ...

enter image description hereBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...